Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Služby občanům > Neziskovky

Plaketa Zlaté koruny pro dobrovolníky má opět své majitele i na Královédvorsku

Redakce / 22.01.2019, Královédvorsko
Ocenění Zlatá koruna Královéhradeckého kraje obdrželo letos 15 dobrovolníků, kteří dlouhodobě pracují s dětmi a mládeží. Máme radost, že ani letos se nezapomnělo na osobnosti na Královédvorsku.

Ocenění získali sportovci, dobrovolní hasiči nebo zástupci společenských a kulturních organizací, kteří se již několik let nezištně věnují činnosti s dětmi a mládeží. 

Zástupci z Královédvorska

Ve 4 . ročníku této soutěže mezi oceněné patří i Blanka Porcalová, která je cvičitelka žactva v TJ Sokol Lipnice od roku 1989 a také rozhodčí, organizátorka mnoha akcí a předsedkyně rady Regionálního centra sportu pro všechny Trutnov.
Mimo jiných akcí je také organizátorkou krajského kola závodů mládeže v přírodě „Medvědí stezkou“ a v loňském roce zorganizovala již 12. ročník této soutěže. S mládeží se účastní i dalších okresních, krajských i republikových soutěží pořádaných ČASPV.  

Dalším oceněným v našem regionu je Miroslav Lebeda působící ve Fotbalovém klubu Mostek, kde se přes 30 let věnuje trénování mládeže. Kromě práce v klubu vede na místní základní škole kroužek fotbalu.

V minulém, 3. ročníku, mělo Královédvorsko také 2 zástupce: paní Janu Dobrorukovou (klub Natura) a Danu Hakovou (ZŠ a MŠ Mostek). Více o minulém ročníku čtěte zde.

Pravidla soutěžeDo konce roku mohly právní subjekty podávat nominace do čtvrtého ročníku Zlaté koruny Královéhradeckého kraje. Nominovaní dobrovolníci museli splňovat několik podmínek: nebyli oceněni v posledních třech letech, práci s dětmi nebo mládeží se věnují minimálně tři roky a zároveň působí v neziskové organizaci nebo školském zařízení sídlícím v Královéhradeckém kraji. Návrhy poté vyhodnotila odborná komise a krajská rada. 
Z celého regionu došlo 31 nominací a hodnotící komise vybrala těchto patnáct dobrovolníků, kteří si odnesli ocenění a digitální fotoaparát.

Další ocenění:

Olga Beková a Jarmila Grimová působí ve Sboru dobrovolných hasičů Nový Hrádek, kde více jak 23 let vedou kroužek mladých hasičů. Kromě pravidelné činnosti se s dětmi účastní také hasičských soutěží.

Miluše Dubnová působí v Klubu českých turistů v Úpici a od svých 15 let se věnuje dětem v turistickém oddíle mládeže, 15 let pracuje jako instruktorka a 10 let jako hlavní vedoucí. Oddíl, ve kterém je více než 50 dětí, se jmenuje Loupežníci z Brend. Kromě pravidelných schůzek připravuje také víkendové akce, tábory a akce pro rodiče a veřejnost.

Jana Hartmanová je cvičitelkou dětí a mládeže více než 35 let a hlavní organizátorkou mnoha soutěží na úrovni svého odboru i na úrovni okresu. Ve své mateřské jednotě TJ Sokol Čestice také vede pravidelná cvičení žáků a žákyň (věnuje se však i ženám) a pracuje i v AŠSK a je i nositelkou Zlatého odznaku Vzorný cvičitel.

Milan Hlávko působí jako předseda TJ Meteor HK a také předsedá Regionálnímu centru Sport pro všechny Hradec Králové. Dlouhodobě se věnuje cvičení rodičů s dětmi, předškolních dětí a mladších školních dětí. Je jedním z hlavních organizátorů velkých akcí: Město na kolech nebo okresní soutěž Zimní pětiboj.

Stanislav Jirásek ml. se trvale věnuje práci v klubu lyžařů Machov od roku 1979. Jeho zásluhou zde vznikly skokanské můstky s umělou hmotou. Dva roky pracoval i u národního A týmu skokanů Itálie a několik let připravoval skokanskou část výpravy našeho kraje na olympiádě dětí a mládeže.

Jiří Matuška je dlouholetý trenér sportovní gymnastiky Spartaku Trutnov. Začínal s trénováním jako otec, kterému začala cvičit dcera a později i také syn. Věnuje se nejen gymnastice, ale hlavně teamgymu, díky kterému patří trutnovská děvčata mezi republikovou špičku.

Martin Pohl se od roku 1994 věnuje vedení tréninků v klubu bojových umění SHIN-KYO a je také jeho předsedou. V posledních letech také vede kondiční cvičení pro vyvážení svalových skupin a korekci držení těla pro mládež a dospělé.

Oldřiška Ruferová cvičitelské dobrovolné činnosti věnuje nepřetržitě od roku 1976 a působí v TJ Sokol Starkoč. Významně se podílela na 40 vítězstvích TJ Sokol Starkoč ve sportovní soutěži O nejlepší vesnickou organizaci okresu Náchod. 

Marcela Sladká působní ve Sdružení dobrovolných hasičů v Dobré Vodě u Hořic. Třicet let se věnuje mladým hasičům a pracuje s dětmi ve věku 6 až 15 let. Kromě pravidelných tréninků a schůzek se s dětmi účastní mnoha soutěží a v okresních kolech soutěže Plamen se její svěřenci umísťují se vždy na předních pozicích. Každoročně se také zapojuje do projektu „Ukliďme Česko“. 

Jaroslav Urban je zakladatel 1. střediska Zálesák Nová Paka a držitel bílého březového lístku, což je 7. stupeň ocenění za činnost s dětmi a mládeží. Při pravidelné činnosti se věnuje dětem ve třech oddílech Zálesáka v Nové Pace, Lázních Bělohrad a v Pecce. Každoročně již 35. rokem pořádá pro děti 14tidenní letní zálesácký tábor a jeho přezdívka je „Poutník“. 

Lada Vávrová působí v Tělocvičné jednotě SOKOL Ostroměř. Od roku 1996 je dobrovolnou cvičitelkou dětí a mládeže v oddílu všestrannosti a rytmické gymnastiky a také pořadatelkou a spolupořadatelkou mnoha sportovních i kulturních akcí. Spolupracuje při pořádání přeborů sokolské všestrannosti a v letních měsících pořádá Letní kurz tance a společenské výchovy pro mládež.

Pavla Vlčková dlouhodobě působí v Tělovýchovné jednotě Sokol Týniště nad Orlicí. Již 27 let vede oddíl sokolské všestrannosti mladších žákyň a je také organizátorka mnoha sportovních i společenských akcí. Pravidelně od roku 1994 organizuje nácviky sokolských sletových skladeb a se svými svěřenci se účastní Všesokolských sletů v Praze.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: KHK

Související články
Ocenění Zlatá koruna Královéhradeckého kraje putuje i na Královédvorsko. Hned dvakrát.
Vaše komentáře

Přečteno 1154x