Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Služby občanům > Neziskovky

Na podzimním bazaru knih našly nové majitele stovky knih

Redakce / 8.11.2021, Dvůr Králové nad Labem, spolekprodvorek.kralovedvorsko.cz
V sobotu 6. listopadu se dopoledne mraky nad Dvorem roztáhly, aby sluneční paprsky ohřály zmrzlé ruce organizátorů Bazaru knih. Na náměstí V Hanky připravovali od rána dlouho plánovanou a dvakrát odkládanou akci, která byla na poslední chvíli kvůli epidemiologické situaci přesunuta z vyhřívaných prostor gymnázia na nedaleké Hankovo náměstí.

FOTOGALERIE - Bazar knih listopad 2021

„Nechtěli jsme kvůli epidemiologické situaci již potřetí lidem vzít radost z možnosti darování starých či nalezení nových kousků do knihovny. Proto jsme narychlo vymysleli zjednodušenou venkovní verzi zaměřenou jen na knihy. Původně byl součástí bohatý doprovodný program s přednáškami, dílničkami a kvizem,“ vysvětlila Kateřina Sekyrková, členka Spolku pro Dvorek, který akci pořádá. 

Bazar v sobotu dopoledne přilákal nejen knihomoly, ale také kolemjdoucí či návštěvníky centra města. Akci využila i místní sociální zařízení a školy, které si zde obměnily obsah svých knihoven. 

„Odhadem lidé přinesli kolem tisícovky knih. Našla se mezi nimi i první vydání z první poloviny minulého století nebo naopak nedávno vydané díly ságy Hry o trůny,“ popsala úspěšnost akce Martina Borůvková, další členka Spolku pro Dvorek. Největší zájem byl o dětské knihy, které se na konci akce již v krabicích s darovanými knihami téměř nevyskytovaly. 

Největší radost však měli organizátoři z toho, že více než třetina dodaných knih našla nového majitele. Na náměstí V. Hanky se tak nejen ve skvělé komunitní atmosféře potkali lidé s podobnými koníčky, ale zároveň se recyklovaly knihy a tituly, které by jinak skončily ve sběru. Zájemci si své knihy mohli na místě i sami prodávat. 

Organizátorům s tříděním knih významně pomohla nadšená dobrovolnice, která se již delší dobu stará o první dvorskou knihobudku umístěnou nad schody letního stadionu. Knihobudka byla během podzimního bazaru knih vyklizena, vyčištěna a doplněna o nové tituly, které lidé do bazaru darovali. Zároveň se dřevěná dvířka knihobudky dočkala nového nápisu. 


Nové knihobudky ve městě

Do konce roku by rádi členové spolku našli vhodné místo pro další dvorskou knihobudku. „V jednání již máme 3 místa. Doufáme, že nejpozději na jaře se město dočká další knihobudky, která však nebude určená jen pro knihy. Uvažujeme o možnosti umístit také časopisy, vzkazy, přebytky rostlin nebo semínkovnu. Uvítáme pomoc a spoluúčast na vzniku i správě knihobudky další dobrovolníky, ideálně vášnivé čtenáře. První Dvorská knihobudka je přetížená a místo v centru města nad schody všem nevyhovuje,“ dodala Sekyrková. 

Jarní Bazar knih je plánován na 26. března 2022 a jeho součástí bude odložený doprovodný program včetně besedy s autory knih ze Dvora Králové. 


Aktivity Spolku pro Dvorek

Spolek pro Dvorek jako inkubátor komunit v tomto roce podpořil a organizoval tyto aktivity:
  • Rozkvetlé Královédvorsko
  • Čtení u knihobudky
  • Bazar knih
  • Příměstské letní tábory Dvorek
  • Úprava běžkařských stop v regionu
  • Organizace všetranných sportovních aktivit pro děti po lockdownu - OCR (výroba dresů, trénink v OCR areálu v Hradci Králové, účast na závodech Gladiator race).

Zájemci mohou sledovat aktivity Spolku pro Dvorek na této webové stránce nebo fcb Spolek pro Dvorek

Knihobudkám je věnována dokonce soukromá fcb skupina, kde se řeší vznik a správa knihdobudek ve Dvoře Králové. 

Jan Holan


Další články Spolek pro Dvorek

 
Vaše komentáře

Přečteno 713x