Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Historie > historie lyžování

Jak se lyžovalo na Královédvorsku před druhou světovou válkou

Historie lyžování, zvláště pak na Královédvorsku

anonymně / 5.03.2016, Královédvorsko
Zimní odbor Sportovního klubu Dvůr Králové (dále jen SKDK) postavil 1923 v Dolní Brusnici lyžařský můstek. Karel Jarolímek vybral místo na severním svahu vrchu Kozel na katastru Dolní Brusnice. SKDK odkoupil na úbočí vrchu Kozel pozemek o výměře 7000 m². Karel Jarolímek vypracoval projekt a stavbu můstku dokonce financoval z vlastních zdrojů! SKDK mu postupně náklady ve výši tehdejších 30 000 Kč splácel!

FOTOGALERIE - Historie lyžování na Královédvorsku

Již 6. ledna 1924 byly na můstku konečné rozřazovací závody pro OH v Chamonix. Koldovský skočil 33 m, ale zranil se. Na OH však závodil a byl dvacátý. Na OH Chamonix jede z našeho regionu Karel Jarolímek jako kapitán a jako závodník Oldřich Kolář.
Na podzim 1925 SKDK pořádá Pod Zvičinou přespolní běh Krkonošské župy svazu lyžařů.

Mistrovství Československé republiky 1927

Původní Jarolímkův můstek pod Kozlem postavený v roce 1923Odbor pro zimní sporty byl v roce 1926 pověřen uspořádáním a provedením svazových závodů Mistrovství Československé republiky pro rok 1927. Bylo rozhodnuto, provést rekonstrukci můstku tak, aby dovoloval skoky přes 40 metrů. Stůl byl posunut za cestu, postavena nájezdová věž 10 metrů vysoká, dřevěný buben. Bohužel v roce 1927 byla nepříznivá zima a mistrovství muselo být přeloženo do Harrachova - Nového Světa.

Ferry Dlabola - nový předseda zimního odboru

Ferry Dlabola, předseda odboru zimních sportů

V roce 1928 na valné hromadě ZOSKDK v hotelu Centrál na doporučení arch. Jarolímka byl zvolen správcem zimního odboru (předsedou) Ferry Dlabola továrník ve Chvalkovicích a Karel Jarolímek náčelníkem.

V roce 1928 továrník Dlabola zakoupil pro zimní odbor větší počet skokanských a dětských lyží, které byly závodníkům zapůjčovány.

„Skoky dosud nevídané“ a nový rekord můstku

Bohatá sněhová nadílka v roce 1928 umožnila 20. ledna uspořádání lyžařských závodů o přebor Krkonošské župy SL RČS. Závodů se zúčastnil jako host Sigmund Ruud, který na můstku „předvedl skoky dosud nevídané“. 

Sigmund Ruud Pod Zvičinou na Přeborech Krkonošské župy SL v roce 1928

Vytvořil rekord můstku 44 metrů, který dlouhá léta nebyl překonán. Na závodech byla velká účast diváků. K délce skoku nutno uvést tehdejší zvyklost zkracovat metry pro zvýšení atraktivity výkonů, takže délka skoku byla kratší. ZO SKDK pořádá 18. ledna 1931 Pod Zvičinou opět závody o přebor Krkonošské župy SLČSR. V tomto roce byla pro lyžování nevděčná zima. Sněhové srážky byly střídány oblevami. Závody vypsané na 1. února byly odřeknuty.

První hlídkový závod na Zvičině

V témže roce 1928 byl zimní odbor spolu se Slavií Praha pověřen uspořádáním prvního hlídkového závodu  SL RČS. Závod se konal na Zvičině 10. března 1928. Vítězem byla hlídka SKI Jilemnice. Domácí hlídka ve složení Kolář, Rejl, Jiráček byla čtvrtá. Závod byl spojen i se závodem ve skoku.

Přebor Krkonošské župy

Karel Jarolímek 1914 na Holmenkollenu v závodě na 50 kmZimní odbor pořádá Pod Zvičinou 2. února 1930 Přebor Krkonošské župy SLRČS, jichž se zúčastnili jako hosté Ruud a Gutormsen. Ruud skočil 37 m, Jaroslav Lukeš 36,5 m. V tomto roce se zúčastnil Karel Jarolímek závodů na Holmenkollenu jako vedoucí československé výpravy. Karel Jarolímek byl organizátorem filmového večera spojeného s jeho přednáškou o Homenkollenu 1930.


Špatné sněhové podmínky v roce 1931

ZO SKDK pořádá 18. ledna 1931 Pod Zvičinou opět závody o přebor Krkonošské župy SLČSR. V tomto roce byla pro lyžování nevděčná zima. Sněhové srážky byly střídány oblevami. Závody vypsané na 1. února byly odřeknuty. V jubilejním roce 1931 měl Zimní odbor celkem 14 dorostenců, 90 členů, z nichž 11 byli registrovaní závodníci.

Nový výbor ZO SKDK

Na výroční schůzi byl zvolen výbor ZO SKDK: předseda Ferry Dlabola, místopředseda stavitel Leopold Jarolímek, náčelník Karel Jarolímek, zástupce Jan Šípek, pokladník Josef Rejl, jednatel Josef Matěna, hospodář Karel Munzar, kronikář Jiří Pick, náhradnice slečna Kroupová, členové bez funkcí Jarolímková, Pařík, MUDr Špitálský.

Zázemí pro lyžaře v Lázních "Pod Zvičinou“

Lázně pod Zvičinou - závody v běhuVšechny závody uváděné v různých zdrojích jako na Zvičině byly konány Pod Zvičinou, kde hoteliér Hetfleisch vychází odboru vstříc. Závodníci v budově mají dobré zázemí. Péčí hoteliéra Hetfleische byly postaveny a udržovány dva můstky vhodné pro tréninky.

Velmi oblíbené mezi členy odboru byly „Lyžařské čaje“ a oslavy Silvestra na Zvičině i s přenocováním tamtéž.

Účast Karla Jarolímka na olympiádě v Lake Placid

Karel Jarolímek, expert FIS pro skok a R. N. Oestgard president FIS po roce 1945Karel Jarolímek jede na olympiádu do Lake Placid jako kapitán. Má již v lyžařském světě své jméno a tak s Američanem a Norem soudcují závod ve skoku. Předseda norského svazu -vítězného národa po závodě na 50 km řekl Jarolímkovi „Du hast die besten Soldaten“ (Ty máš nejlepší vojáky).

Jarolímek byl závodníkům otcem, rádcem, trenérem a vůdcem zároveň. Při návratu z Ameriky mu byl v Praze předán vavřínový věnec. Na slavnostním večeru v hotelu Centrál ve Dvoře Králové dne 3. března 1932, který byl uspořádán na jeho počest byli přítomni starosta města Bilina, zástupce TJ Sokol V. Kleander, předseda SKDK Dr. Jan Klazar, předsedové jednotlivých odborů SKDK a výbor zimního odboru.

-
V sezoně 1932/33 byl Karel Jarolímek přijat prezidentem T. G. Masarykem!

V roce 1938, po záboru Sudet, byl zimní odbor SKDK pověřen Svazem lyžařů řízením činnosti Krkonošské župy, kterou vedl až do roku 1948.

Úspěchy místních lyžařů

V sezoně 1941/42 závodníci SKDK se účastnili na Pecce „Harantova okruhu“ v běhu na 18 km. Závod vyhrál jilemnický Jaroslav Cardál. Náš Ševčík byl třetí, Klečka čtvrtý, Farský v juniorech třetí.

ÚDOLÍČKO - asi rok 1942

Na přeboru města Náchoda v roce 1942 se dorostenec Vladimír Kraus umístil ve sjezdu druhý. V tomto roce 18. 1. 1942 zimní odbor uspořádal běh na lyžích pro žactvo škol na koupališti. Na Chroustově dorostenec Vl. Kraus vítězí ve své kategorii ve skoku, celkově byl druhý. Křeček byl druhý v dorostu.

Na můstku v Údolíčku při závodech v roce 1943 se účastnili závodníci ze Studence. Závody v roce 1944 byly pořádány společně s Bílou Třemešnou.

Župní dorostenecký kurs uspořádán 1945. Závodníci byli na závodech ve skoku v Nové Pace, Studenci a na Kopanině u Turnova. Do kursu v Beskydech byl vyslán V. Kolář a M. Síla.

Závodníci se zúčastňují v roce 1946 závodů ve Špindlerově Mlýně Závod o pohár osvobození Krkonoša 3. března sjezdu v Jánských Lázních. Skokani byly na závodech na Poháru kongresového můstku“ v Harrachově, ve dnech 17. - 24. 2. 1946 na mistrovství ČSR.

ZO organizuje v lednu, únoru, březnu, dubnu zájezdy do Krkonoš. Lyžařské čarodějnice na Zvičině byly pořádány 30. 4. 1947

Lyžařská móda

I v motýlku se lyžovaloRady a postřehy v třicátých letech průkopníků lyžování na Šumavě:

- Krátké kalhoty jsou k lyžbě nejvhodnější
- Dámy vezmou sukně kratší, než k obvyklým vycházkám
- Nejpraktičtější jsou kamaše zavinovací, dají  se svinout v maličký závitek
- Při lyžbě poznáme teprve, jak dotěrný host je sníh
- Četné dámy musely ve městě přes lyžařské kalhoty vzíti ještě suknici kvůli veřejné mravopočestnosti, ale ve vlaku byla tato zabalená uložena a s horským vůdcem se šlo třeba až k Juránkově chatě.

Sestavil Karel Raich



 Petr David, Karel Hampl, Jaroslav Potměšil, Stanislav Slavík, Aleš Suk, Pavel Zelenka: 110 let našeho lyžování  
 Prof. RNDr Karel Martínek, Vlastivědné čtení V/1: Lázně u Mariánské studně pod Zvičinou část I.  
 Prof. RNDr Karel Martínek, Vlastivědné čtení V/2: Lázně u Mariánské studně pod Zvičinou část II.  
 Prof. RNDr Karel Martínek, Vlastivědné čtení V/2: Lázně u Mariánské studně pod Zvičinou část V.  
 Almanach SKDK 1931: 25 let Sportovního klubu, Dvůr Králové n. L.  
 Miroslav Kubát, Krkonoše 6/82: Obrázky z Kroniky zimních sportů  
 Miroslav Kubát, Krkonoše 1/81: O zimách dávno minulých  
 Miroslav Kubát, Krkonoše 3/81: Kouzelná prkénka  
 Miroslav Kubát, Krkonoše 4/81: První čeští lyžaři  
 Miroslav Kubát, Krkonoše 9/81: O skoku  
 Miroslav Kubát, Krkonoše 6/82: Obrázky z Kroniky zimních sportů  - Karel Jarolímek  
 Miroslav Kubát, Krkonoše 10/82: Sjezd a slalom  
 Miroslav Kubát, Krkonoše 11/82: Naši lyžaři v cizině  
 Aleš Suk, Krkonoše 1/2015:Všestranná lyžařina ve Dvoře Králové  
 Ladislav Měšťan, Karel Ježek, Pod Zvičinou číslo 5 ročník VIII: Začátky lyžařství na Královédvorsku  
 Pamětní kniha TJ SOKOL Dvůr Králové n. L. – lyžařský odbor (1940-41, 1945-47) 
 Kronika lyžařského oddílu TJ Dvůr Králové n. L.  
 Naďa Šotolová, Krkonoše 12/82: Na návštěvě u Oldřicha Koláře 
 Marie Kubátová, Václav Novák, Tucet Krakonošových pobočníků, Sportující stavitel  
 Malá encyklopedie lyžování, Olympia 1987  
 Noviny královédvorské radnice, ročník IV/4 6. 5. 1998, Čestné občanství a pamětní deska architektu Karlu Jarolímkovi  
 Noviny královédvorské radnice, ročník IV/2 24. 2. 1998, Čestné občanství architektu Karlu Jarolímkovi  
 Pavel Pechoušek, Šumava, čtvrtletník CHKO Šumava, zima 2013 Od šerky (1913) k polyesterovému rounu (2013)  
 Sigmund Ruud Skispor krysser verden, Oslo 1938, Praha 1946 Stopy lyží brázdí Svět   SOkA Trutnov Kronika ZO SKDK  
 SOkA Trutnov Královédvorské noviny X/7 18. 2. 1922  
 SOkA Trutnov Královédvorské noviny XIX/35 12. 9. 1931  
 SOkA Trutnov Královédvorské pokrokové noviny 1914/2  10. 1. 1914  
 Ročenka Státního okresního archivu v Trutnově. Rok 2000   Královédvorské noviny XVI/4 1928


Související články
Nejstarší zprávy o lyžování ze světa i z Čech
Úplné prvopočátky lyžování ve Dvoře Králové n. L. a okolí
Historie SJEZDOVÉHO lyžovaní na Zvičině
První běžkařské závody a historie oddílů sjezdového i běžeckého lyžování od 60 do 80 let 20 století!
Historie i současný osud skokanským můstků v okolí Dvora Králové
Osobnosti lyžování na Královédvorsku
Architekt Karel Jarolímek - synonymum pro Královédvorské lyžování
Vejsplachy - běžkařský areál za humny
Vaše komentáře
1928, 25.01.2019 17:59, Reagovat
První hlídkový závod na Zvičině
V témže roce 1928 byl zimní odbor spolu se Slavií Praha pověřen uspořádáním prvního hlídkového závodu SL RČS. Závod se konal na Zvičině 10. března 1928. Vítězem byla hlídka SKI Jilemnice. Domácí hlídka ve složení Kolář, Rejl, Jiráček byla čtvrtá. Závod byl spojen i se závodem ve skoku

DÁ SE NĚKDE K TOMUTO ZÁVODU DOHLEDAT VÍCE INFORMACÍ? Děkuji za radu a přeji hezký den.

Zdroj: https://www.kralovedvorsko.cz/historie/historie-lyzovani/jak-se-lyzovalo-na-kralovedvorsku-pred-druhou-svetovou-valkou.html
© Královédvorsko.cz

Přečteno 2293x