Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Turistika > ZOO a Safari

Tučňáci brýloví se ve Dvoře Králové adaptují: již jedí a chystají se do bazénku

Redakce / 7.07.2022, Dvůr Králové nad Labem
Plaše dnes vypadali půlmetroví tučňáci brýloví, kteří postávali ve dveřích nového zázemí ve Dvoře Králové. Ačkoliv na jejich skok do vody v bazénku čekalo několik desítek lidí, černobílí panáčkové se k bazénku neodvážili. Je možné, že je odradila husice, která postávala na kraji bazénku, nebo lidé, kteří jejich odvahu skočit do neznáma sledovali.

FOTOGALERIE - Tučňáci v Safari parku Dvůr Králové nad Labem


Krmení rozmrazenými sledi

Celkem 24 kousků ve věku 8 měsíců až 11 let dorazilo z Nizozemí do svého nového domova ve Dvoře Králové již ve čtvrtek večer. První rybí sousto si vzali od chovatelky Anety Šipkové až v sobotu odpoledne. I tak to byl úspěch. „V holandské zoo nám tvrdili, že je možné, že budou jíst až po víkendu. Sobota odpoledne nás tak mile překvapila,“ dodává Šipková, která má krmení tučňáků na starosti ještě s jednou chovatelkou. Další lidi tučňáci ve svém okolí při krmení nestrpí. "Například v Amsterdamu jsou tučňáci zvyklí jen na jednoho chovatele a když si vezme den dovolenou, tak tučňáci odmítají jíst, dodává místní zoolog Michal Podhrázský. A podmínkou je také jedna barva rukavic: proto ve dvorské zoo objednali dostatečnou zásobu takových, jaké používali při krmení v Amsterdamu.

Každému tučňákovi se musí ryba podat jednotlivě. Rozmrazené mořské ryby si nemohou sami lovit a takto mají navíc chovatelé zpětnou vazbu o tom, kolik toho jaký tučňák sní. Zatím nemají jména, ale až se s nimi chovatelé seznámí, určitě jim nějaká jména vymyslí. V holandské zoo zvířata jména nemají, a tak dorazilo 12 bezejmenných samic a samců, z toho jen 6 je jich ve věku pohlavní dospělosti (od 4-5 let věku). Dožít se mohou až 25 let. 

K jídlu dostávají rozmrazené sledě. Vzhledem k tomu, že jejich nutriční hodnota již není taková jako u čerstvých ryb, jsou jim potřebné minerály včetně soli dodávané speciálními doplňky stravy. Důvodem přidání soli je i fakt, že v bazénku na tučňáky čeká sladká voda. Je tomu tak i v ostatních zoo, kde zjistili, že pro tučňáky až takovou roli samotná salinita vody nehraje. Než však odvážně do modrého bazénku skočí první tučňák a poté se k němu přidají další, chladí se a osvěžují ve dvou bazénkách uvnitř zázemí. Tam se nachází také chovatelská přípravna. 

Plavání v bazénku

Až se tučňáci ve Dvoře Králové rozkoukají, budou nejen skákat a plavat ve svém venkovním bazénku, ale na hnízdění budou moci v zimě využít připravené kukaně. Tam se mohou také ukrýt v zimě před mrazy. Tento druh tučňáků si neumí poradit s ledem na hladině, proto i díky neustálému proudění vody z filtrace by nemělo dojít k jejímu zamrznutí ani při nízkých teplotách.

Návštěvníci safari parku nebudou moci pozorovat tučňáky plovoucí v akváriu pod hladinou jako je tomu v jiných zoo, ale časem díky stezce podél bazénku budou moci z blízkosti tučňáky pozorovat - a třeba i při krmení. To probíhá dvakrát denně: v 9:00 a 14:30 hod. 

Nový komplex Jihozápadní Afriky

Zázemí tučňáků vzniklo na místě bývalé slévárny, která se nacházela za Neumannovou vilou napravo od současné voliéry s pelikány. Je součástí rozsáhlého komplexu věnovaného jihozápadní Africe, který už nyní nabízí prostornou průchozí voliéru pro plameňáky růžové a další mokřadní ptáky. V blízké budoucnosti se tu zabydlí také zebry Hartmannové, hyeny, volavky obrovské nebo již zmínění pelikáni. 

Venkovní expozice bude po adaptaci tučňáků průchozí a představuje přístav namibijského města Luderitz. Na břehu velkého bazénu je umístěné dřevěné molo s lodním jeřábem, funkční rezavý maják nebo soubor typicky hrázděných domků s odkazem na evropské osadníky v oblasti. Za nimi se schovává rozsáhlý systém filtrace, který udrží nezbytnou špičkovou kvalitu vody.

Náklady na vybudování největší expozice tučňáků v zemi byly 43 milionů korun, a to včetně veškerých příprav, úpravy terénu nebo územního plánování. Kromě Dvora Králové chová tučňáky brýlové na území bývalého Československa už pouze Zoo Ústí nad Labem. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park

Foto a video: redakce

Související články
Jsou to čtyřčata! Samice fenka ve Dvoře Králové má po necelém roce opět mladé
Pětice malých tučňáků jde do školky, učí se plavat i novému způsobu krmení
Vaše komentáře

Přečteno 4884x