Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Turistika

Přehrada Les Království na známkách České pošty. Známka je k dispozici v Městském Informačním centru Dvůr Králové nad Labem

Redakce / 15.03.2019, Aktualizováno , Královédvorsko
Ve středu 6. března 2019 představila Česká pošta tři nové příležitostné poštovní známky. První z nich s názvem Les Království připomíná 100. výročí dostavby přehradní nádrže na horním toku řeky Labe. Námět tvoří téměř celá přehradní zeď přehradní nádrže Les Království. Dominantní stavba z Královédvorska již tak bude zdobit pohlednice nejen přímo z přehrady nebo Královédvorska.
Další ze známek je z emise České vynálezy a námětem je názorné využití kostkového cukru v podobě ruky sladící šálek kávy či čaje. Třetí známka s názvem Suverénní řád maltézských rytířů představuje pohled na kostel Panny Marie pod řetězem v Praze. 

Přehrada Les Království


První známkou je Les Království, která byla vybudována v letech 1910-1919. Jejími autory jsou výtvarník Adolf Absolon a rytec Martin Srb. Vytištěna byla technikou plnobarevného ofsetu kombinovaného s liniovou kresbou. Nominální hodnota známky je zastoupena písmenem A, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g dle ceníku základních poštovních služeb. Známka je vydána v úpravě tiskového listu i známkového sešitku s 8 známkami a 2 x 2 různými kupóny a vychází v počtu 750 tisíc kusů známek a 14 tisíc kusů známkových sešitků. Ke známce je vydávána i obálka prvního dne vydání s motivem meandrů řeky Labe v okolí přehrady, a to v počtu 3200 kusů. Autorem rytiny na FDC je rytec Martin Srb.

Další podrobnosti o přehradě najdete na WEBU PŘEHRADY LES KRÁLOVSTVÍ

Královédvorsko však není na známkách poprvé. Například v posledních letech vydala již dvakrát sérii svých známek místní zoologická zahrada, naposledy v roce 2018 v rámci 90. výročí narození Josefa Vágnera.

Kostkový cukr


Známka z emise České vynálezy: Kostkový cukr je z dílny autora Jiřího Slívy. Její nominální hodnota je 19 Kč a vytištěna byla technikou plnobarevného ofsetu. Vychází v počtu milion kusů. Spolu se známkou vychází v počtu 3200 kusů také tzv. obálka prvního dne vydání (FDC). Jejím námětem je číšník, který nese jak homoli cukru, tak již zpracovaný kostkový cukr. Rytinu na FDC vytvořil rytec Bohumil Šneider.


Suverénní řád maltézských rytířů


Příležitostnou poštovní známku Suverénní řád maltézských rytířů vytvořil výtvarník Karel Zeman a vytištěna je technikou plnobarevného ofsetu. Její nominální hodnota je 45 Kč a vychází v počtu 500 tisíc kusů. Také k této známce vychází v počtu 3300 kusů tzv. obálka prvního dne vydání (FDC). Jejím námětem je detail vstupní brány kostela Panny Marie pod řetězem v Praze. Rytinu vytvořil rytec Jaroslav Tvrdoň.


Všechny příležitostné poštovní známky vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha a zájemci je mohou zakoupit na všech filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.

Známka je k zakoupení Městském informačním centru Dvůr Králové nad Labem


Zdroj: Česká pošta

FOTOGALERIE - Přehrada Les Království na známkách České pošty

Související články
Podzimní přehrada Les Království z dronu Ládi Válka
Zamrzlá a právě rekonstruovaná přehrada Les Království u Dvora Králové nad Labem
Přehrada les Království na suchu - podívejte se na velkou fotogalerii
Kalendář k výročí 100 let od kolaudace přehrady Les Království nedaleko Dvora Králové nad Labem
Kalendář k výročí 100 let od kolaudace přehrady Les Království nedaleko Dvora Králové nad Labem
Přehrada Les Království - unikátní diapozitiv ze stavby přehrady
Fotografie přehrady z dronu Petra Kallena
Přehrada Les Království z dronu
Přehrada Les Království v mlze
Nástěnný kalendář Přehrada Les Království 2021 vám bude dělat radost celý rok
Zasněžená přehrada Les Království v noci a ráno
Ve čtvrtek 1. července se otevírá výstavní expozice na přehradě Les Království
Expozice na přehradě Les Království bude letos otevřena i v červnu a září
Související odkazy
Web přehrady Les Království
 
Vaše komentáře
Pro mě  vždy TešnovskáStaromilec, 7.03.2019 14:43, Reagovat
Ve všech pramenech se píše, že tato stavba byla jako Tešnovská přehrada podle zaplavené osady, ten nově používaný název podle mistniho lesa je zavádějící. Les Království je i dětská ozdravovna ...

Přečteno 5990x