Po prázdninách se spustí ve Dvoře Králové nad Labem v rámci prevence kriminality projekt, jehož cílem bude realizace forenzního značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek místních občanů, pro které bude tato služba zdarma. Díky této jedinečné identifikaci budou mít majitelé v případě krádeže větší naději, že se jim jejich majetek vrátí.
V první vlně si budou moci nechat jízdní kola zdarma označit občané Dvora Králové nad Labem. Pokud bude mít dvorská městská policie unikátní mikrotečky k dispozici i poté, možnost budou mít také obyvatelé správního obvodu. Kromě jízdních kol bude možné nechat si zdarma označit také kompenzační pomůcky, např. elektrický vozík.
Právě krádeže bicyklů patří obecně mezi jedny z nejčastějších případů majetkové kriminality. Ukradená kola lze dohledat obtížně, majitelé si často nepamatují nebo ani neznají jejich výrobní čísla, nemají k nim doklady o koupi a ani bicykl nedokážou správně popsat.
„Forenzně označená jízdní kola budou zaregistrována v databázi MPDK, v mezinárodním registru REFIZ a informace o nich budou moci využívat strážníci i policisté,“ sdělil v tiskové zprávě města Jan Štípek, ředitel Městské policie Dvůr Králové n. L.(MPDK), která projekt realizuje.
Zkušenosti v Trutnově
Tento projekt se v červnu roku 2018 spustil v sousedním Trutnově, kde již mají po roce dostupná data a zkušenosti. Za rok 2018 bylo v Trutnově identifikačním značením ve formě uměle vytvořeného DNA s čipovým číslem označeno téměř 200 předmětů. Nejvíce bylo jízdních kol, z nichž bylo 80 elektrokol, dále 6 ks kompenzační pomůcek, konkrétně invalidní vozíky (4 elektrovozíky a 1 mechanický) a jeden invalidní speciál.
Mezi označené věci patřily i 3 koloběžky (1 elektro) a 2 elektrotříkolky. Mobiliář nebyl označen žádný.
Všechny předměty byly nejdříve zaevidovány v místní evidenci a následně spárovány s centrální mezinárodní evidencí REFIZ. Tyto označené věci představoval majetek v celkové ceně přes 7 mil. korun.
Zároveň nám Mgr. Michaela Dědková, tisková mluvčí města Trutnov, sděllila, že během loňského roku nezaznamenali u žádného takto označeného předmětu v Trutnově ke ztrátě nebo odcizení. Strážníci, dle jejích slov, provádějí namátkové kontroly jízdních kol a při zjištění označení prostřednictvím FIZ mohou prověřit majitele. Městská policie zároveň dostává také zprávy o odcizených či ztracených předmětech z centrální evidence, které byly zaregistrovány v jiných městech, tak aby se při případné kontrole a nálezu takové věci mohla událost vyřešit a předmět vrátit majiteli.
Za realizaci projektu MPDK zaplatí přes 44 tisíc Kč, podstatnou část nákladů ale pokryje
dotace od Ministerstva vnitra ve výši 34 tisíc Kč.