Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Služby občanům > Lékaři

ORL a oční ambulance jsou v trutnovské nemocnici již v nových prostorách

Redakce / 10.02.2022
Oční a ORL ambulance je v trutnovské nemocnici spádová pro celé Trutnovsko: jezdí sem lidé ze Dvora Králové, Vrchlabí a z Krkonoš. Oční oddělení je zde v regionu vůbec jediné, které slouží pohotovosti i o víkendu.

  

Nyní v únoru se dočkala právě tato dvě oddělení nových prostor ve třetím poschodí pavilonu A1. Pacienti zde nové zažijí pohodlí v podobě prostorných čekáren a elektronického vyvolávacího systému. Upustilo se zde i od tradiční bílé barvy inventáře, a tak si i zdravotní personál pochvaluje nejen nové komfortní uspořádání ordinací a zákrokový sálek, ale také barevné prostředí. 

Obě oddělení jsou po rekonstrukci laděná do příjemných, veselých barev. Podle primáře ORL oddělení MUDr. Aleše Pally, prostředí v nemocnici významně působí na psychiku pacientů. Právě jeho oddělení si velikostí poskytnutého prostoru velmi polepšilo. Nově poskytuje dost místa i pro záchranářské lůžko, na kterém je možné pacienta v ambulanci přímo vyšetřit. Lékařům je zde k dispozici celá škála nejmodernějších diagnostických přístrojů. 

Kvůli nedostatku personálu bylo ORL oddělení dokonce v letech 2019-2020 opuštěné. Obnoveno bylo 15. června 2020, ale víkendové služby se v případě ORL dosud do ordinačních hodin nevrátily. Pacienti tak musí o víkendech využít služeb jičínské nemocnice či fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Pacienta vyvolá systém, ne sestra

"Díky propojení registračního zařízení s počítačem jasně vidíme, kolik pacientů v čekárně sedí a jak dlouho, zda přišli i lidé mimo objednání. Sestřička nemusí neustále odbíhat, pacienty vyvolává od svého stolu prostřednictvím obrazovky v čekárně,“ vysvětluje Palla. K načtení pacienta systémem je však nutné mít zdravotní kartu pojišťovny. 

„Zatím je tento systém ve zkušebním provozu, ale první výsledky ukazují, že se osvědčil. Zdravotníkům usnadňuje práci a pro pacienty je přehledný. Proto jej pravděpodobně budeme postupně zavádět i do našich dalších ambulancí,“ říká předseda správní rady Oblastní nemocnice Trutnov, Ing. Miroslav Procházka, Ph.D. 

Malá zařízení registračního a vyvolávacího systému jsou u vchodu na obě oddělení, ORL i oční. Pacient při příchodu vloží do přístroje kartičku zdravotní pojišťovny, přístroj údaje odešle do počítače v ordinaci a pacientovi vydá lístek s číslem. Pak už stačí v čekárně sledovat obrazovku, která zvukovým signálem upozorňuje na vyvolání každého pacienta. 

Oddělení ORL je dispozičně umístěné za ambulancemi očního oddělení. Pacienti mířící na ušní, nosní, krční, tak musí projít chodbou očního oddělení do čekárny ORL. 

Modernizace nemocnice 

V rámci modernizace nemocnice nyní následuje rekonstrukce prvního patra pavilonu A1, kde původně sídlilo oční oddělení. Jakmile budou práce dokončeny, přestěhuje se do těchto nově upravených prostor kožní a plicní ambulance. 

Následně bude budova, kde dosud tato dvě oddělení sídlí, zdemolována a bude zde postavena nová budova, kam se přemístí transfúzní a hematologické oddělení, které je momentálně mimo areál nemocnice. 

Jak potvrdil včera 9. února 2022 hejtman Martina Červíček, možná letos, určitě však v roce 2024 by mohla začít v areálu trutnovské nemocnice výstavba nového urgentního příjmu. Součástí několikapodlažního objektu bude také víceoborová JIP, ARO a technické zázemí. Jedná se o investici ve výši cca 200 milionů korun.

Souběžně by měla začít výstavba parkovacího domu s kapacitou 300 míst, a to v prostoru nad internou. Výše odhadovaných nákladů v tomto případě činí 160 Kč. 
Celkem tedy Královéhradecký kraj, který je majitelem všech budov nemocnice, investuje v průběhu 5 let cca 700 milionů korun.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Oblastní nemocnice Trutnov, fcb Martina Červíčka

Související články
Gastroenterologická ambulance ve Dvoře Králové: akutní problémy řeší neprodleně, ostatní za 6 týdnů
Vaše komentáře

Přečteno 681x