Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Názory/fotky/videa > Ondřej Mikeš

Jak na královédvorské Hájence začal hospodařit Trautenberk

Redakce / 6.09.2024, Dvůr Králové nad Labem
Avizovaný příběh o jedné hezké hájence na okraji dvorského lesa, kde město leží jako na dlani, srnky a zajíci dávali ještě donedávna dobrou noc, ťuhýci a roháči si žili klidným životem, má zajímavé pokračování.


Nenápadný začátek

Je to i další názorná ukázka toho, jak další jeden zprvu zajímavý, nenápadný, veřejně prospěšný zájem nakynul pod vedením a nápady místostarosty Ing. Helbicha do obludných rozměrů. Jako by si vzal v některých věcech příklad z chování postavy Trautenberka z Krkonošských pohádek. 


Obr. 1 Výsadba nových ovocných stromků. Někdy i původně dobré úmysly mají rozpačitý příběh. Místostarosta Ing. Helbich byl a je viditelným protagonistou představující projekt Hájenky (Zdroj: https://www.mudk.cz/cs/rozvoj/hajenka/dobrovolnici-vysazeli-na-80-ovocnych-keru-u-kralovedvorske-hajenky/)

Naivní sny

Je to i příklad ohromné naivity, snů a hořkých zklamání jedné mladé dámy, která představila svůj projekt Květinec v prostoru Hájenky radním v červnu 2021, byla i z tohoto důvodu poté přijata na místo úřednice a svoje nedlouhé angažmá jako zaměstnankyně města v minulých dnech sama ukončila. Stalo se tak poté, co se na soukromém portále objevily v rámci reportáže fotografie prezentující Květinec jako osobní projekt matky samoživitelky. Fotografiemi, kde část z nich byla pořízena právě v lokatitě Hájenky a které popisovaly skutečnosti ne zcela odpovídající realitě. Je to příklad, kdy minimálně v počátcích byly ryzí zájmy o veřejný prostor a funkci, ale kombinací naivity, nezkušenosti a nešikovných PR aktivit kolem tohoto objektu v kombinací s nařízeními shora od „pána velkomožného“ se celý příběh stočil do nepřehledného klubíčka, kde budou všichni vymýšlet, kdo za co může a čím se provinil. Dvorská zkušenost nám však dává poznat chaotický rukopis investičního guru Ing. Helbicha, místostarosty města.

Kde se vzala Hájenka 

Na okraji města v lokalitě Harta, či nad „Kapličkou“, před poslední dvorskou zatáčkou směrem na Trutnov, dlouhé roky stála a ještě v obstojném stavu stojí kdysi svým účelem Hájenka, kde bydlel hajný Landa. Jak roky plynuly, hajný Landa při tragické nehodě umřel a manželka mnoho dalších let tento baráček obývala. Roky plynuly a zemřela i paní Landová, objekt dlouhodobě v majetku města se stal bezprizorním. 

Objekt leží nedaleko hřbitova, v původně zahrádkářské kolonii, v ochranném pásmu podzemních vod. Svým umístěním a charakterem je předurčena ke klidovým aktivitám. Není ani nijak skvěle přístupná, vede k ní prašná slepá cesta, která začíná u malého parkoviště hřbitova a končí jako slepá cesta právě u Hájenky. Ještě donedávna byla tato cesta užší než dnes, s přimklejším stromořadím vzrostlých stromů. Přestože se zde udělaly určité někdy dost radikální úpravy, pořád to je cesta, kde se 2 auta nevyhnou bez vyjetí mimo ní. Místním obyvatelům se vždy vysvětlovalo, že žijí v rekreačních objektech, tak ať po městu mnoho ohledně dopravní a jiné infrastruktury a služeb nechtějí.

Lokalita Hájenky a nejbližšího okolí je pro širokou veřejnost vhodná pro aktivity menší komunity. Klubovna či skromné zázemí stačí nějakému klubu např. „přátel přírody“ nebo k občasných venkovním vzdělávacím aktivitám spojených s přírodou, v podobě jednoho bodu na trase nějakého výletu či rodinné procházky. Rozhodně to není místo, které svým charakterem snese častější masové akce čítající vysoké desítky či snad stovky návštěvníků, natož jejich motorizovanou přepravu. To by ze zbytků přírody nezbylo postupem času opravdu mnoho. Je nutno zdůraznit, že i v současném stavu už je užívána menšími skupinkami školáků, předškoláků či jiných skupin lidí, nedá se tedy mluvit o nějaké absolutní nutnosti něco hned předělávat.

Tento kus skutečné přírody, nebo alespoň něco, co se ji přibližuje, člověka v roli správce vlastně nepotřebuje. Dokáže si žít svým vlastním životem, kde se hledá v rámci potravních a jiných vztahů jistá harmonie a kde tu harmonii člověk občas dost zásadně ruší. Nakonec je ve většině případů však na vlastníkovi, jak přistoupí k ochraně a zásahům na svých pozemcích, pokud se jedná v mezích zákonů, vyhlášek atd.


Obr. 2 Pohled na lokalitu Hájenky z leteckých snímků a rozdíl mezi lety 2020 a 2023. Aneb děláme ekologické centrum tím stylem, že pokácíme vzrostlé stromy plné života a zasadíme nové proutky. Inu, tomu říkám cit pro přírodu. Prostě „odborníci“.  (Zdroj: www.mapy.cz )

Pohádkový příchod Trautenberka

Projektu Hájenka se chytl samozvaný odborník na přírodu Ing. Helbich a začal zde zasahovat po „Trautenbersku“ příkazy na podřízené osoby či organizace. Takovým tím stylem: „Anče, Kubo, hajnej sem!“  nebo „Nestát, nekoukat, dělat!“ či pro změnu „Já jsem tady pán, já můžu všecko!“ a „Mně nikdo poroučet nebude!“. Jen je škoda té sojky na úřadě, která si popletla roli: nebonzuje Krakonošovi, ale Trautenberkovi. Svět není ideální.

A tak se z doposud použitelného objektu, ač nesplňuje nejnovější standarty, a z lokality, která splňovala z hlediska zájmů přírody mnoho (staré stromy, vzrostlá tráva, stařina, pestré druhové složení flóry a fauny, apod.) stal objekt zájmu neukojitelného ega člověka, který chce svět přeprojektovávat a překombinovávat dle jeho fikcí a za využití objevených (ne)vhodných dotačních titulů. Logika a účelnost nemá šanci, je přítěží.

Staré ovocné stromy šly k zemi, nahradily je „proutky“, kterým bude trvat vyšší desítky let než budou plnit původní funkci. Vzrostlé douglasky vzaly také za své, co naplat, že ležely dříve než bylo povolení k pokácení. Původní vysoká louka plná bylin nahradil v některých místech anglický trávník, který v tomto horkém létě připomíná spíše posekanou step. Jako ukázka environmentálního vzdělávání se oplotily angrešty, rybízy, maliníky či kanadské borůvky pro demonstraci, jak plodiny vypadají. U každého se umístil mini hmyzí domeček, taková hmyzí garsonka, kde při krásném letním dni může být tak 70°C. Ideální pro hmyzí vyznavače saunování. Nová alej ovocných stromků jednou bude plnit možná funkci, nyní však skýtá potravu ve formě asi 4 jablek pro všudypřítomné vosy.

Azbestová ekologie 

Dosavadní vrchol projektu, kterým se místostarosta Ing. Helbich prostřednictvím městského PR chlubí, je výstavba nového jezírka. „V současné době není v zahradě hájenky, která slouží jako ekocentrum, žádný prvek pro zadržování vody. Záměr tak vznikl z primární potřeby odvádět a zadržovat dešťovou vodu, která nevhodně stéká pod dům. Vytvoříme tím i samostatný vodní ekosystém,“ říká místostarosta Jan Helbich a pokračuje: „Chceme děti i dospělé nechat nahlédnout do vodního světa a poskytnout jim základní znalosti o životě ve vodě. Jezírko, které bude osázeno vodními rostlinami, plánujeme doplnit dalšími prvky, např. zimovištěm pro obojživelníky, bylinkovou spirálou, zídkou pro ještěrky, hmyzím hotelem nebo hadníkem.“ (Zdroj: https://www.mudk.cz/cs/rozvoj/hajenka/v-arealu-hajenky-vznika-jezirko.html)

Dovolím si pominout, že dešťová voda není extra vhodná pro napájení zahradního jezírka, jelikož je bez minerálů, je to v podstatě jakási pračka vzduchu, kdy na sebe nabaluje velké množství organických nečistot a plynného dusíku, jenž tvoří většinu objemu vzduchu a následně funguje jako hnojivo včetně negativ s tím spojených. Zásadní je však fakt, že po styku s krytinou střechy se uvolňují dle intenzity deště i malé částečky krytiny - eternitových šablon. Eternitové šablony jsou zde rozpoznatelné i po zběžné prohlídce objektu a obsahují rakovinotvorný azbest. Pokud se s krytinou nehýbe, není problém, protože to je stálý materiál. Problémem je, že na základě této dešťové vody, která je neznámou mírou kontaminována vlákny azbestu, chceme budovat ekologické prvky a poučovat okolí o tom, jak žít v souladu s přírodou

Azbestu se celý svět snaží zbavit z prvků infrastruktury, z opláštění a střech budov, desítky let je na celém světe (v ČR od roku 1995) zakázán používat jako příměs stavebních prvků atd. Ale NE ve Dvoře Králové nad Labem!! Ing. Helbich našel skulinu a bude poskytovat znalosti dětem a dospělým, jak tvořit vodní ekosystém za přispění dešťové vody z krytiny obsahující azbest. Zahradní jezírko je prezentováno jako první vzdělávací environmentální prvek na Hájence, které, bylo vybudováno za přispění částky 100.000 Kč od Nadace Partnerství. Je to výsledek jejich akademie, “která probíhala od října 2023 do června 2024 a díky které jsme získali odborné znalosti a cenné kontakty pro navazování další spolupráce”, píše se v materiálech pro zářijové jednání zastupitelů.

Jelikož známe své lidi a jejich myšlení, tak si nenechme vnutit iluzi, že je zase nutné tady a teď projektovat novou střechu a přitom rovnou další věci minimálně za vysoké miliony korun. Bude pouze stačit, když s krytinou nebudeme hýbat a vodu nebudeme používat pro ekologické či jiné se zdravím živočichů či lidí související účely. Zdaleka postačí dešťovou vodu nechat bezpečně vsáknout do půdy, čímž se rakovinotvorná vlákna spojí se zemí a jsou zneškodněna. 



Obr.3, 4 Objekt Hájenky a přilehlé jezírko, kde by mohla přebývat bytost zvaná skřítek Azbesťáček nebo víla Osinka (Zdroj : Archiv autora, 2.9.2024)

Odpovědnost za snové projekty

Člověk se ztrácí v odpovědnosti za to množství projektů, které nedopadly slavně. U většiny velkých  projektů se v reportážích města či článcích velice progresivně prezentuje jako mluvčí Ing. Helbich, příp. starosta města Ing. Jarolím. Ostatní jsou v dalekém šedém pozadí. 

Ze zákulisních informací je to právě Ing. Helbich, který se chová tajnůstkářsky a individualisticky, že ani nejbližší okolí neví minuty, co zase vytvoří za raritní mišmaš. Občas jsou ty reakce jeho nejbližších hodně udivené, kde se ten který projekt nebo změna vzala.

Jak máme chápat osobní odpovědnost, např. za projekt Hájenky? Protože každou chvíli vypluje nějaký nápad, nějaká změna. Kde je nějaký koncept, priority, finanční rámec, poslání projektu, cíle? Jednou to je lesní školka, potom to je ubytovna placená Poláky, potom ukázka vodních biotopů, včelaření, ovocnářství, ryzí ochrana přírody atd. Z mého pohledu neexistuje, jen se projekt stále modifikuje za běhu podle toho, co zrovna někoho napadne, kde se objeví nějaká dotace či alespoň příslib. A kde to alespoň trochu „smrdí“ vyššími částkami. Za málo peněz tu pomníky rozhodně stavět nebudeme!

Výzva k odpovědnosti

Vážení spřízněnci Ing. Helbicha, nepřipadá vám, že svým konáním už je značně nebezpečný i pro své nejbližší okolí? Město trpí nejen enormními výdaji na projekci, ale také vytvářením ekologie z neekologických prvků, ničením přírody ve jménu přírody a dalšími nelogičnostmi. Tento stejný člověk se snažil být v minulosti odborníkem na ledové plochy, což skončilo fiaskem rekonstrukce technologie na zimním stadionu. Snažil se být odborníkem na kulturu, což zase skončilo výbuchem prvotní náplně Mayerovy továrny, která nikomu nechybí. Tento pán i okolí se snažilo být odborníky na tvorbu nových průmyslových komplexů, kde nám zase zůstaly jen oči pro pláč ve formě prázdné, poničené louky. Zato ale vidíme radost v očích z výhodně nabytého majetku nových majitelů, kteří nemají stále dost. Chceme se zase koukat na to, jak samozvaný odborník na potřeby dětí vytváří tlak na přesun Domů dětí a mládeže ze stávajících dispozičně kvalitních prostor do prostor betonové džungle Mayerovy továrny, jenom abychom zaplnili nyní zamořený barák a průšvih kolem něho nevypadal tak velký, jaký ve skutečnosti je?

Není už nakumulovaná škoda taková, že už to nelze omlouvat jen shodou okolností či nepřejícím okolím?

Nenastal už čas přehodnotit dosavadní omluvné postoje a tohoto podivína sesadit z trůnu, začít konat tak, abychom se v tom našem Dvoře začali mít zase dobře? Ano, každý by měl přispět svojí měrou a nespoléhat na „tamty shora“. Ale udělejme Dvůr takový, aby si více než 10.000 lidí v něm přišlo spokojených a neprioritizujme si zájmy a nedoceněná ega pár lidí a jejich kamarádů ve vedení. Pracujme pro celek a netrpme výhodami požívající menšinu.

Nenastal už čas veřejně a hlasitě říci, že nechceme ve vedení tyto lidské povahové typy, ale že se smíříme s uměřenými a skutečnými realizacemi, než se současnými fantasmagoriemi bez kloudné myšlenky? Přestaňme se nechávat opájet nabulíkovanými sliby, jak všechno bude a nic není problém, jen je třeba ještě trpělivosti a důvěry v tytéž osoby, které měly skoro 10 let na to se předvést.  

Nenastal už taky čas se jako zastupitelstvo semknout a hlasovat opravdu s nejlepším vědomím a svědomím o jednotlivých projektech na základě jejich přínosů i negativ s přihlédnutím k reálným možnostem města? Kriticky zhodnocovat a odpovědně spolurozhodovat o jednotlivých problémech a výzvách, které se následně týkají někdy desítek, jindy tisíců lidí. Pokud to, zastupitelé, neuděláte, 3-5 hodně aktivních lidí s ostrými lokty udělají ještě hodně škody, která se bude napravovat podstatně delší dobu, než kterou vznikala a některá se nenapraví již nikdy.

Právě Hájenka může být příklad menšího projektu, kde se může smísit třeba kombinace výchovného, komunitního a ekologického pojetí za přiměřené nevysoké částky založené z vysoké míry na dobrovolnosti. Proč právě v tomto případě neukázat, že to lze i bez ujetých nápadů stále stejných lidí? Však to nemusí budovat město, ale nějaká dobrovolnická organizace. Nepotřebujeme ukájet potřeby cizích lidí přes teambuildingy či cateringy kamarádů či firem se Dvorem nijak nepropojených, pojďme podporovat místní a skutečné potřeby. 

Příklady dvorské dobré praxe

Abych jen nekritizoval, tak pojďme si ukázat i ve Dvoře Králové, že existují zdařilé příklady podobného zaměření. Například v městském parku Schulzovy sady nelítaly u vzniku jezírek či osázených starých kmenů investičně vysoké miliony, nikde zatím nebyly zveřejněny nabubřelé projekty o tom, jak celý park vytrháme, přemodelujeme a zasadíme znova, tak jak napadne samozvaného odborníka. Prostě se pracovalo s tím, co máme, jak prostorově, tak finančně, a dotyční vymysleli a zrealizovali nám dostupné řešení, které plní i zčásti environmentální funkci. 

Ale ať předejdeme nesprávným asociacím: nový, rzí se pyšnící most přes „Kacbach“ vedoucí do zmíněného parku, má již zase „Trautenberkův rukopis“.



Obr. 5, 6 Povedená řešení ve dvorském parku Schulzovy sady. A ani to nemuselo stát miliony …. I další by se ve Dvoře našly, jen tom má na svědomí jiná skupinka nepoletujících hlavou v oblacích  (Zdroj: Archiv autora, 4.9.2024)

Dvoráci, nenastal už po 10 letech vládnutí stále stejných podivínů čas, ukázat změnu myšlení?

Se změnou směřování a odpovědností občanů za správu majetku volbou zástupců pak souvisí další připravovaný článek, kdy si povíme, jak starosta, který jako jediný v posledním deseti letech v kraji dovedl naše město do skupiny „neúspěšných“ (HSOÚ – hospodářsky a sociálně ohrožených území), chce se svojí partou po krajských volbách ukazovat na kraji, jak se to má dělat

S přáním lepší budoucnosti Dvora

Ondřej Mikeš

Zdroj: mudk.cz

Úvodní foto: studio Reaktor - Hájenka, Indikační studie 1/2022


Související články
Dvorské vzdušné zámky a reálný dopad na naše město
Budeme krčit rameny nad aktuálními rozhodnutími města Dvora Králové nad Labem nebo pro budoucnost města i něco uděláme?
Ostrov zmaru uprostřed zdaru – aneb rozvoj Dvora Králové očima čísel
Reakce na článek pana Mikeše o Trautenberkovi
Vaše komentáře
Výstižné podobenství, 6.09.2024 12:48, Reagovat
Velice výstižné podobenství. Kdyby se jednalo o fiktivní osobu, tak je to celé humorné, ovšem Ing. Helbich existuje a působí tam kde je a škodí a škodí. Takže je to celé k pláči a vzteku.
Ovšem pozor!
I to, že se někdo trápí tím, jak si pan místostarosta počíná, je pro něho živná půda. Škodit, dělat naschvály, provokovat, chovat se arogantně, namyšleně, určovat všem podmínky a mstít se, když je někdo proti, to jsou bezcharakterní vlastnosti, kterými vládne. Prostě celý Trautenberk.
Již v reakci na předchozí článek „Mayerka opět na začátku, aneb kupředu ani krok“,
jsem vyzvala občany, aby si v příštích volbách dobře přečetli, ve které straně sedí takoví lidé a raději volili jinou, anebo jen jiná jména na jiných kandidátkách. Místostarostu Ing. Helbicha nikdy nikdo nevolil, a přesto sedí na vysoké židli jen proto, že slepí občané vhodili do volební urny nepopsanou kandidátku.
Díky za otevřený názor, pane Mikeši. Když si to všechno člověk uvědomí, tak svrbí dlaň a pomyslná kudla v kapse se otvírá, ale to jsou jen úsloví, která nemají s konáním kultivovaných lidí nic společného. Jen to v tomto případě pěkně zní.
Re: Výstižné podobenstvíOndřej Mikeš, 10.09.2024 09:29, Reagovat
Děkuji za komentář.
Ano, aura kolem pana místostarosty je specifická, plno lidí s jeho názory nesouhlasí, ale otevřeně se je vyslovit bojí či nechce jít do konfliktu a právě těch souvisejících naschválů či peripetií kolem.

Bohužel takhle asi občanská společnost fungovat úplně nemůže, resp není efektivní.

Ve výsledku se zde realizuje Platónovo přísloví : „Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“

Pomůže hlavně vnímat svoji odpovědnost za to, co člověk může udělat pozitivního i v rámci společnosti (ne jen osobní zájmy). Pokud ale člověk nevnímá souvislosti a rozhoduje se třeba jen na základě úderných líbivých hesel, je to špatný. To je pak ten rozdíl, kvůli kterému nejsme schopni dosáhnout stavu nějakých našich úspěšnějších "vzorů".

Přečteno 5772x