Vyhledej
Novinky emailem
Spolek pro Dvorek > KORONAVIRUS - informace z regionu

Na koupališti již není nutná rouška, stejně jako test jen od vybraných center. Stačí čestné prohlášení

Vláda sjednotila pravidla pro akce i veřejné či uzavřené prostory

Redakce / 13.06.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Vláda 7. června schválila mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví, která od 8. června rozvolňují opatření ve školách i zaměstnání a mění pravidla pro konání akcí, kde se navýšil počet diváků či návštěvníků. Na koupalištích již není nutný výsledek testů jen z ceritifikovaného odběrového místa.

Nově tak dospělí mohou využít testy ze zaměstnání a děti ze školy - pokud budou mít čestné prohlášení - dotaz ke stažení níže).

Co je nutné pro vstup na koupaliště 

(podmínkou je splnění alespoň jednoho z níže zmíněných bodů)

  • doklad o absolvování testu u zaměstnavatele nebo ve škole (potvrzení zaměstnavatele nebo školy, popř. čestné prohlášení - VZOR ).
  • PCR test ne starší než 7 dní
  • antigenní test ne starší než 72 hodin
  • doklad o očkování nejdříve však 22. den po aplikaci první dávky
  • potvrzení o prodělaném onemocnění do 180 dnů
  • není nutné nosit ochranu dýchacích cest

Bez ochranných prostředků je nově možné být z praktických důvodů v celém prostoru nejen koupališť, ale i bazénů, saun, wellness a solných jeskyní.

Na základě mimořádného opatření o ochranně dýchacích cest se nebude povinnost nosit roušku nově vztahovat na děti, které dosud nezahájily povinnou školní docházku

Dobrou zprávou je, že i v Královéhradeckém kraji dochází k rozvolnění povinnosti nošení roušek ve školách, a to po dobu, kdy je žák nebo student usazen v lavici a pedagog během vyučovací hodiny. Dále je umožněna výjimka pro žáky, studenty i pedagogy po dobu zkoušky ve škole, pokud udržují rozestup 2 metry. 

U akcí se nově se může akcí ve vnitřních prostorech zúčastnit až 200 osob, ve vnějších prostorech pak až 500, za podmínek, že jsou osoby očkovány, negativně testovány nebo doloží doklad o prodělaném onemocnění. Dokumenty prokazující tyto skutečnosti lze získat online na portále ocko.uzis.cz (tzv. OTN). 

Navyšuje se také kapacita sedících diváků na kulturních představeních, sportovních utkáních, kongresech a vzdělávacích akcích, a to do 50 % celkové kapacity míst k sezení, nejvýše však 1 000 osob uvnitř a 2 000 osob venku. Alternativně lze navýšit kapacitu až na 25 % sedících diváků v případě konání akce ve velkých halách či na stadionu.

Od 21. června 2021 budou moci do České republiky bez omezení lidé z celé Evropské unie, pokud splní pravidla pro očkování, testování či prodělání nemoci. ČR také začne uznávat certifikát o provedeném očkování vystavený Srbskou republikou při vstupu a pobytu na českém území.

S účinností od 1. července 2021 se také ruší všechna povinná pravidelná testování v zaměstnání, u osob samostatně výdělečně činných a ve školách. Zároveň se mění termín druhé dávky u vakcíny Moderna. 

Od 1. července bude na základě návratu k volnému pohybu osob v rámci Evropské unie používán při cestování výhradně certifikát o očkování, testu nebo prodělaném onemocnění. Plně očkované občany ČR čeká zmírnění pravidel při cestě do nebo ze zemí EU.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: koronavirus.mzcr.cz 

Související články
Děti na otevřená koupaliště samy nechodí: ve škole se sice testují, ale do bazénu to nestačí
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 9424x