Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Doprava

Na přehradě Les Království se budují oficiální parkoviště se sociálním zázemím, plánuje se oprava koruny hráze

Redakce / 12.03.2024
V únoru tohoto roku začaly stavební práce na přehradě Les Království, kde v rámci rekonstrukce komunikace a zpevněných ploch vzniknou dvě oficiální parkoviště s kapacitou 75 míst.

FOTOGALERIE - Na přehradě Les Království se budují oficiální parkoviště se sociálním zázemím, plánuje se oprava koruny hráze


Parkovací místa vznikají na pravém břehu hráze, proto v pátek 1. března 2024 došlo také k odstranění zázemí bývalého občerstvení zvané Kolečko. Jak nám bylo potvrzeno, dřevěná stavba, kde se připravovaly vyhlášené hamburgery nebo ryby, bude převezena do Jánských Lázní. Dalšími oběťmi výstavby parkovišť jsou vybrané stromy. 

Na oficiálních parkovištích se počítá s místy pro invalidy i autobusy, kterým se upraví i stávající točna. Novinkou bude vznik sociálního zázemí v bezprostřední blízkosti hráze. 

Vyřešené parkování pro návštěvníky technické památky však bude zatím jen na pravém břehu hráze. Zde bude dovoleno stání jen na místech k tomu určených a proto bude podél silnice III. třídy osazeno nové svislé zákazové dopravní značení “B28". “Úprava parkování na levé straně hráze není předmětem této akce,” sdělila portálu Královedvorsko.cz Hana Bendová, tisková mluvčí Povodí Labe. 

Zadavatel a investor - Povodí Labe - počítá s tím, že nová parkoviště by měla sloužit návštěvníkům již na začátku letošní turistické sezony. Podle uzavřené smlouvy o dílo s vítězem výběrového řízení bude stavba dokončena do 30. června 2024.

Cena za parkování 

Částky za parkování na nových oficiálních plochách u přehrady zatím nejsou známé. Zda si na parkovišti zaplatí návštěvník i mimo sezonu, zatím vedení státního podniku Povodí Labe nerozhodnulo.

Semafor nastálo

Plynulost a bezpečnost dopravy u přehrady komplikovalo nejen parkování podél úzké silnice, ale také přejezd samotné přehrady po úzké komunikaci, kde se těžko vzájemně vyhnou i dvě osobní auta. Proto jízdu přes korunu hráze již dva roky reguluje dočasné světelné zařízení, umístěné v hlavní sezoně na obou koncích přehrady. Do budoucna je však počítáno s osazením inteligentní světelné signalizace nastálo. 

Dočasné uzavření silnice přes přehradu 

K umístění stálého semaforu dojde v rámci připravované akce opravy a rekonstrukce hráze, která bude realizována pravděpodobně v letech 2025 - 2026. Návštěvníci i místní tak musí počítat kvůli těmto plánovaným stavebním pracem s uzavřením silnice III. třídy vedoucí přes hráz na několik měsíců. 

Atraktivita přehrady

Povodí Labe bude již čtvrtým rokem v letní sezóně provozovat "Expozici Les Království", která je umístěná v budově dozorství. Její součástí je i vyhlídková věž s cimbuřím. Žádné další kroky k podpoře atraktivity lokality Povodí Labe neplánuje. Součástí prohlídky není exkurze do nitra přehrady, která se vyhlašuje pravidelně jednou do roka. Hráz přehrady a její okolí jsou však volně přístupné po veřejných cestách. 

Občerstvení návštěvníkům zde i mimo sezonu o víkendech zajišťuje Štěrbova vila, kde se konají i kulturní akce a zázemí zde najdou i rodiny s dětmi. Původně u přehrady nabízely občerstvení 3 různé podniky. 

Cena stavebních prací

Výběrové řízení na rekonstrukce komunikace a zpevněných ploch vyhrála společnost Stavitelství Trunec, s.r.o. z Vysokého Mýta, která nabídla zakázku realizovat za 13 690 386,49 bez DPH. Předpokládaná hodnota zakázky byla vyčíslena na 16 594 000 Kč bez DPH.

Kateřina Sekyrková 
Vaše komentáře

Přečteno 4171x