Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Doprava > jízdní řády

Cyklobus na Zvičinu byl na rok 2024 zcela zrušen, částečně ho nahradí víkendový autobus do Nové Paky

Redakce / 10.04.2024, Dvůr Králové nad Labem
Po roční přestávce, kdy v regionu byl výjezd cyklobusu na Zvičinu znemožněn kvůli opravám vybraných komunikací, se spoj na Zvičinu zcela zrušil.


Cyklobusy se každoročně rozjíždějí na přelomu května a června, letos se tak stane 25. května 2024. Zklamaní však budou občané Královédvorska, ale i všichni příznivci místní „hory“ zvané Zvičina, na kterou cyklobus letos nevyjede. 

Ze Dvora Králové se zájemci cykloturistiky dostanou letos speciálně vybavením autobusem přes Mostek do Špindlerova Mlýna (Špindlerovu boudu), nebo přes Trutnov do Pece pod Sněžkou a dále na Pomezní Boudy. 

Zánik spoje na Zvičinu

Bohužel již nedošlo k obnovení linky na Zvičinu, která nebyla v provozu ani loni kvůli rozsáhlým stavebním pracem na komunikacích v Bílé Třemešné a Debrném. Dle zástupce dopravy Královéhradeckého kraje došlo ke zrušení této linky nejen kvůli nízké obsazenosti, ale také problému s výjezdem autobusu na Zvičinu a absenci točny na vrcholu. Turisté i občané tak přišli o jedinou možnost, jak se na vrchol Zvičiny, jako nástupní bod pro další výlety do kraje, dostat veřejnou dopravou. 

Naopak novinkou v regionu je zavedení "cyklobusu" na víkend z Hradce Králové přes Hořice, Lázně Bělohrad a Novou Paku do Špindlerova Mlýna. Kapacita je však pouze 6 kol.

O víkendu autobusem na Pecku

Částečnou náhradou zrušeného cyklobusu by měl být nově zavedený víkendový autobusový spoj 536 ze Dvora Králové do Nové Paky, který by měl jezdit 3 x denně se zastávkami v Bílé Třemešné, Dolní/Horní Brusnici a Pecce, odkud lze na Zvičinu vystoupat s poměrně náročným převýšením pěšky. Zatím neschválená verze jízdního řádu počítá od 27. dubna s odjezdem v 10, 14 a 18 hodin ze Dvora Králové, 8:35, 12:35 a 16:35 z Nové Paky. 

Provoz cyklobusů v kraji

  • Cyklobusy v Královéhradeckém kraji letos budou jezdit od 25. května do 29. září
  • V červnu jezdí každou sobotu a neděli, v červenci a srpnu denně, v září v sobotu, neděli a svátek. Některé linky pojedou v září i ve čtvrtek. 
  • Cyklobusy přepravují i elektrokola, je však třeba chránit baterii, proto je doporučeno si ji před odjezdem snad a vzít s sebou do autobusu. 
  • Místa v autobuse nelze rezervovat 

Do Dvora Králové budou zajíždět tyto linky mířící do Krkonoš:

Bus 491

V sobotu, o prázdninách 2 x týdně včetně čtvrtka, vás tento cyklobus doveze ze Dvora Králové do Vrchlabí a dále až na Špindlerovku (již bez Zvičiny)

Bus 495

Do Trutnova, do Pece pod Sněžkou a dále na Pomezky vyveze zájemce pouze tento víkendový spoj. Zpáteční spoj z Pomezek směrem na Dvůr/Hradec Králové však již není - jedinou možnosti, jak se dostat zpět s kolem do Dvora, je nasednout v Trutnově nebo ve Svobodě nad Úpou na vlak. 


Jak se jezdilo cyklobusem na Zvičinu v roce 2022 (poslední možnost:-(

Ze Dvora na Zvičinu do Vrchlabí, na Špindlerovku 

Tahle linka vyveze turisty nejen na hřebeny Krkonoš, ale také na Zvičinu: odjezd je v 10:50 z autobusového nádraží a později zastávky u ZOO. Tento cyklobus končí ve Vrchlabí. Na Zvičinu bude tento cyklobus jezdit každý víkend až do konce září. O letních prázdninách se k sobotě přidá ještě čtvrteční jízda. Nastoupit mohou cyklisté nejen ze Dvora Králové, ale i z Kuksu, Choustníkova Hradiště, Bílé Třemešné a Dolní Brusnice. O více než 2 hodiny dříve  (8:30 hod.) jede z Hradce Králové před Dvůr Králové ještě jeden cyklobus, který však z Dolní Brusnice míří rovnou na Mostek. Horní Brusnici a Třebihošť/Zvičinu tak cestou až na Špindlerovku vynechává. Ve Dvoře Králové staví na autobusovém nádraží a u zoo. Ačkoli se jedná o přímý spoj do Špindlu, ve Vrchlabí je možné přestoupit na další linky (např. Harrachov). Ze Špindlu (posléze Vrchlabí) zpět do Dvora Králové vyjíždí poslední cyklobus v 17:50 hod.


Kateřina Sekyrková

Zdroj: Krkonose.eu, KHK


Související články
Cyklobusy projízdějí Dvorem Králové ve čtvrtek a v sobotu. Vyvezou vás třeba na Zvičinu. I bez kola.
Cyklobusy letos nejezdí na Zvičinu, platí výlukový jízdní řád
Vaše komentáře

Přečteno 828x