Vyhledej
Spolek pro Dvorek > Co se děje > společenské akce

V Hankově domě se tleskalo novým laureátům Ceny města Dvůr nad Labem. Podívejte se na velké video

Redakce / 28.10.2018
V úterý 23. října 2018 byly v sále Hankova domu slavnostně předány Ceny města Dvůr Králové nad Labem. V doprovodném programu vystoupili žáci a pedagogové ZUŠ R. A. Dvorského a zatančily členky Sokola Lipnice. Hostem slavnostního večera byl slavný královédvorský rodák, úspěšný český režisér Jiří Adamec, který do Dvora Králové nad Labem dorazil s celou rodinou.


Od začátku letošního roku mohla veřejnost podávat své návrhy na možné laureáty ceny města, a to ve dvou kategoriích: za mimořádný výkon, nebo za celoživotní dílo. Své návrhy připojili také členové sportovní a kulturní komise rady města a zastupitelé na červnovém zasedání schválili devět nových držitelů.

Držiteli Ceny města Dvůr Králové nad Labem se stali: 
  • Jaromír Bek za trenérskou činnost; 
  • Mgr. Helena Seitlová za trenérskou činnost;
  • Josef Němec in memoriam za celoživotní přínos v oblasti sportu;
  • Josef Tomáš za sportovní úspěchy;
  • Jan Dušek za absolvování Svatojakubské cesty (600 km) v roce 2017 na invalidním vozíku; 
  • Jaroslav Kratěna za celoživotní přínos v literární oblasti; 
  • Martin Laul v hudební oblasti; 
  • Mgr. Marcela Hauke za autorství knihy Když do života vstoupí demence: aneb Praktický průvodce péčí o osoby s demencí nejen v domácím prostředí
  • Filip Pýcha za převyprávění a nakreslení Rukopisu královédvorského v komiksu.
Profily jednotlivých laureátů najdete níže

Ocenění obdrželi stříbrnou pamětní minci, dárkový koš s regionálními produkty, pamětní list a podepsali se do Pamětní knihy města Dvůr Králové nad Labem. Ceny předával starosta Jan Jarolím, místostarostové Alexandra Jiřičková a Jan Helbich a radní Pavel Kraus, Jan Kříž, Josef Pojezdný a Veronika Tomková. Za Josefa Němce, který cenu obdržel in memoriam, ocenění převzal jeho syn Jiří, z akce se omluvil Josef Tomáš.

Jako tradičně byl hostem ceremoniálu slavný královédvorský rodák. Letos přijal pozvání úspěšný český režisér Jiří Adamec, který do Dvora Králové nad Labem dorazil i s manželkou Janou, známou televizní moderátorkou, a dětmi. Během odpoledne navštívil v doprovodu starosty Jana Jarolíma místa svého dětství včetně Tyršova koupaliště, „své“ školky „U andělíčků“, základní školy 5. května a „Mandlovek“, kde rodina pana režiséra bydlela. V rozhovoru na pódiu pak prozradil, že má ke Dvoru Králové nad Labem vřelý vztah, podělil se o některé úsměvné příběhy z dětství a také se zapojil do předávání cen.

V doprovodném programu zatančily členky Sokola Lipnice Českou Besedu. Žáci a pedagogové ZUŠ R. A. Dvorského zase svými vystoupeními připomněli 100. výročí vzniku samostatného Československa. V podání školního orchestru zazněly např. úryvky Smetanovy symfonické básně Vltava, Dvořákovy Novosvětské, PlechBand zpestřil večer vystoupením ve foyer a také slavnostními fanfárami, žákyně tanečního oboru zatančily Jiřinkovou polku, a Tereza Dederová zahrála na klarinet za klavírního doprovodu Milady Petrášové Fibichovu Selanku.

Jaromír Bek za trenérskou činnost

Dlouholetý člen TJ Sokol Dvůr Králové nad Labem. Po obnovení Sokola se stal jeho náčelníkem a na jedno volební období i starostou Sokola. Od roku 1968 je cvičitelem 3. třídy v oddílech mladších žáků, od roku 1972 v oddílech starších žáků a mužů a od roku 1973 cvičitelem 2. třídy všestrannosti. Se svými svěřenci byl účastníkem spartakiád v roce 1985 a 1990. Od roku 1989 organizoval pro děti tábory na Starobuckém Debrném, několik putovních táborů na kole po republice, ale i tábory v bunkru v Orlických horách. V roce 2003 absolvoval trenérský kurz 3. třídy skoků na trampolíně při České gymnastické federaci, do roku 2016 byl rozhodčím 1. třídy. Pod jeho vedením dosahuje oddíl trampolín mnoha úspěchů na mistrovství republiky jak v jednotlivcích, tak v synchronních dvojicích (titul mistrů republiky v synchronních dvojicích žáků roku 2017). Pořádá soustředění oddílu skoků na trampolíně a jednotlivé závody ve Dvoře Králové nad Labem (Podzvičinský skokánek), v minulých letech organizoval Žákovský a Český pohár, Mistrovství republiky žactva, Přebor Sokola a další. Jaromír Bek je v současné době členem krajské sportovní komise ČGF.
Nominovala: Anna Motalová, jednatelka Sokola.

Mgr. Helena Seitlová za trenérskou činnost

Helena Seitlová, kterou mnozí znají jako zástupkyni ředitele ZŠ Schulzovy sady, se již čtyřicet let věnuje trenérské činnosti v Krasobruslařském klubu Dvůr Králové nad Labem, jehož je také předsedkyní. Od září do března dochází na tréninky, které jsou pětkrát týdně včetně těch ranních tréninků „před vyučováním“, o sobotách a nedělích. Dále své svěřence doprovází na soutěžích a účastní se také krasobruslařských soustředění klubu. Od roku 2000 organizuje nácvik pohádky na ledě, s níž členové klubu pravidelně zakončují krasobruslařskou sezonu. Pohádka však pro Helenu Seitlovou neznamená pouze nácvik na ledě, ale také šití kostýmů a výrobu kulis. Při tom jí pomáhají jak trenéři z krasobruslařského oddílu, tak rodiče dětí, které oddíl navštěvují.
Nominovala: Mgr. Edita Vaňková, zastupitelka města.

Josef Němec in memoriam za celoživotní přínos v oblasti sportu

Josef Němec byl učitelem na základní škole, milovaný i obávaný, přísný ale spravedlivý. Než se stal učitelem, byl vojákem z povolání. Učil na ZŠ Schulzovy sady, ve škole vyžadoval od žáků kázeň a pečlivou přípravu. Byl gymnastou, pro děti organizoval přebory v atletice, fotbale a hokeji. Ve Dvoře Králové nad Labem odvedl velice mnoho při práci s mládeží. V tomto roce uplynulo 100 let od jeho narození.
Nominoval: Mgr. Antonín Valášek.

Josef Tomáš za sportovní úspěchy

Začínal jako lyžař. Na olympijských hrách 1964 v Tokiu obsadil v běhu na 10 000 m 17. místo, z rozběhu na 5 000 m dále nepostoupil. Na mistrovství Evropy (ME) 1962 v Bělehradě byl na desítce devátý, na 5 000 m skončil v rozběhu. Na ME 1966 v Budapešti na 10 000 m devatenáctý. V letech 1957-1964 startoval za družstvo mužů v ligových i přátelských utkáních. Při většině startů vyhrál tratě, na které nastoupil. Později závodil za družstvo JUTA Dvůr Králové n. L. Se svou rodinou žil ve Dvoře Králové nad Labem a věnoval se atletice. Vyrovnal národní rekord na 5 000 m - 13:52,2 min. (1964). V letech 1960-1966 jednadvacetkrát startoval za československou reprezentaci v mezistátních utkáních a EP. Dvanáctkrát se stal mistrem republiky dospělých: 5 000 m (1963, 1964), 10 000 m (1965, 1966), přespolní běh (1962, 1963, 1965, 1966) a silniční běh Běchovice - Praha (1960, 1962, 1965). Spolu s V. Bartůňkem v letech 1962 a 1963 vyhráli soutěž družstev Běchovice - Praha. Později rozhodčí a funkcionář. Byl členem přípravného výboru Východočeské atletické župy (1968-1971). V letech 1971-1973 byl členem Krajského výboru ČAS, trenérský úsek. 
Nominoval: Mgr. Antonín Valášek.

Jan Dušek za absolvování Svatojakubské cesty (600 km) v roce 2017 na invalidním vozíku

Janu Duškovi byla diagnostikována progresivní forma roztroušené sklerózy, kvůli níž je odkázán na invalidní vozík. Je to první český vozíčkář, který v roce 2017 absolvoval na Svatojakubské cestě do španělského Santiaga de Compostelo víc než 600kilometrovou vzdálenost za pomoci svých přátel, mezi nimiž byl také královédvorský poutník Petr Hirsch. O cestě byl natočen dokumentární film Camino na kolečkách, který měl premiéru 17. října 2017 ve Dvoře Králové nad Labem. Film získal řadu ocenění, především za režii, a to jak na festivalech v Barceloně, tak ve Venezuele. Letos na podzim bude k vidění v České televizi a o Vánocích na TV NOE. Od té doby Jan Dušek absolvoval desítky besed a projekcí po celé republice. Dlouhodobě spolupracuje s Domovem sv. Josefa v Žirči, což je jediné zařízení v České republice, které se věnuje nemocným s roztroušenou sklerózou.
Nominoval: Ing. Jan Jarolím, starosta města.

Jaroslav Kratěna za celoživotní přínos v literární oblasti

Jaroslav Kratěna – dřevorubec, spisovatel, textař a básník. Je autorem deseti úspěšných knih o cestách za dobrodružstvím po Severní Americe, téměř tisícovky písňových textů (převážně v žánru country), tří básnických sbírek a veršované knížky pro děti. V loňském roce oslavil významné životní jubileum. Letos připravil k vydání druhou knížku pro děti, pracuje na další sbírce básní a píše texty k písničkám.
Nominovala: Mgr. Marta Pešková Staníková, ředitelka MěK Slavoj a zastupitelka města.

Martin Laul za celoživotní dílo v hudební oblasti

Od 5 let se Martin Laul učil hrát na klavír a zpíval v různých dětských sborech. Od 15 se zaměřil na klasické varhany a elektronické klávesy. Zároveň se zapojil do několika místních tanečních a rockových kapel. Na konci roku 1983 se stal na mnoho let členem rockové skupiny Turbo, kde jako klávesista a vokalista odehrál několik tisíc koncertů v Čechách a v různých evropských zemích. V kapele působil ještě v letech 2008–2018. Jako hudební skladatel a aranžér spolupracoval na více než milionu prodaných hudebních nosičů této skupiny. Od roku 2000 se věnuje mimo jiné komponování a natáčení produkční hudby, vytvořil několik set skladeb prezentovaných po celém světě.
Nominoval: Ing. Jan Jarolím, starosta města.

Mgr. Marcela Hauke za autorství knihy Když do života vstoupí demence: aneb Praktický průvodce péčí o osoby s demencí nejen v domácím prostředí

Marcela Hauke je ředitelkou příspěvkové organizace města Pečovatelské služby Města Dvůr Králové nad Labem (PS). Na základě svých zkušeností v tomto oboru vydala již několik publikací: Pečovatelská služba a individuální plánování (2011), Zvládání problémových situací se seniory (2015) a Když do života vstoupí demence: aneb Praktický průvodce péčí o osoby s demencí nejen v domácím prostředí (2017). Publikuje odborné články, přednáší na konferencích. Je členkou Profesního svazu sociálních pracovníků v sociálních službách a předsedkyní terénní sekce Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky. V roce 2014 obdržela Cenu sociálních služeb Královéhradeckého kraje v oblasti Osobnost sociální práce, v roce 2017 ji bylo uděleno v Senátu nejvyšší ocenění v sociálních službách – Osobnost roku v rámci národní Ceny kvality. Pečovatelská služba pod jejím vedením získala národní Cenu kvality za pečovatelskou službu (2011) a za sociální službu azylový dům (2014). Od roku 2014 pořádá ve městě benefiční akci Noc venku, která je zaměřena na podporu lidí bez domova.
Nominovala: Mgr. Marta Pešková Staníková, ředitelka MěK Slavoj a zastupitelka města. 

Filip Pýcha za převyprávění a nakreslení Rukopisu královédvorského v komiksu

Má rád učitelskou práci, vyučoval na gymnáziu, na základní škole a v soukromé mateřince vedl kurzy pro nejmenší děti. Byl se všemi svými dětmi na rodičovské, během té poslední se Pýchovi přistěhovali do Dvora Králové nad Labem. Posledních sedm let se věnuje popularizaci genia loci Dvora Králové nad Labem a historie města, protože, jak sám říká, má to tu moc rád. 
Podílel se na knize „Zvič naslouchá příběhům – Královédvorské pověsti“, knihu rozšířil převyprávěním nově doplněných pověstí, 14 místních pověstí zhudebnil. Je autorem scénářů akcí připomínající období vzniku hospitalu Kuks a Braunova Betlému (ve spolupráci s Leošem Pryšingerem a Petrou Hrdinovou). Ve spolupráci s Otou Černým se podílel na dramaturgii Královédvorského kulturního festivalu, který připomenul dějiny židovské komunity ve Dvoře Králové nad Labem. Pro Královédvorsko.cz napsal populárně naučné texty o osobnostech města – malíři Berglovi, sochaři Gutfreundovi, všestranném místním patriotu Antonínu Schulzovi, pro radost vytvořil web o Žofii Bavorské. Je autorem krátké divadelní hry s místní tematikou – o hraběti Šporkovi ve Dvoře podle místních pověstí, či veselého monodramatu o Nálezu rukopisů, kde hlavním hrdinou je vyšetřovatel tajné policie, který chce dokázat jejich nepravost a zabrzdit české obrození. V hotelu pod Zvičinou spolupořádal s majitelkou slavnosti věnované R. A. Dvorskému, K. Zemanovi, K. J. Erbenovi, zakladateli hotelu Johanu Hetfleishovi atd. Je autorem několika básničkových stezek na Zvičině, např. Dráček Zvičináček. 
Mimo to 20 let hraje s hudební skupinou Tajné slunce, která vydala tři CD, u nichž je autorem hudby i textů písní. Je hrdým členem skupiny Osamělí písničkáři, kde se setkal s mnoha svými písničkářskými vzory (Jan Burian, Jiří Dědeček, Petr Linhart, Petr Váša, Marka Míková, Dáša Andrtová-Voňková atd.). Od účinkování se souborem Toto divadlo s repertoárem pro dospělé se během posledních deseti let přesunul k představením pro děti - má rád interakci a improvizaci. Po rozpadu divadla RazDva vystupuje sám. Hrává dětská představení i v okolí Dvora Králové nad Labem: v Kohoutově, Hostinném, Pod Zvičinou, v rámci Dne všech v Žirči, nebo v MC Žirafa. Vydal 2 CD s písněmi pro děti. 

Nominovala: Kulturní komise Rady města Dvůr Králové nad Labem.

Text a foto: web města
video: ZvičinaTV

FOTOGALERIE - V Hankově domě se tleskalo novým laureátům Ceny města Dvůr nad Labem. Podívejte se na velké video

Související články
Zastupitelstvo rozhodlo o osobnostech města za rok 2014
LAUDATIO pro Antonína DVOŘÁKA + Slavnostní předávání cen Osobnost města za rok 2011
Oceněným osobnostem města Dvůr Králové nad Labem tleskala v sále ZUŠ i Martina Sáblíková
Cena města Dvůr Králové nad Labem byla za rok 2016 schválena 7 osobnostem
Cenu města Dvora Králové za rok 2016 obdrželo sedm osobností a to i z rukou leteckého akrobata a vicemistra světa Martina Šonky. Podívejte se na videoreportáž a velká fotogalerie
Známe osobnosti navržené na Cenu města 2019
Byly předány ceny města za rok 2019 - podívejte se na video
Podívejte se na fotografie a video z předávání Cen města a čestných uznání za aktivní pomoc v době pandemie
Slavnostní předání cen města Dvůr Králové nad Labem (úterý 18. října)
Vaše komentáře

Přečteno 1069x